HBFF 2021 Nominations

Best Actress Short Film

– The Unexpected by Monica Ethier as Victoria Miller * Winner

– Checkout Time by Jasmine Shanise as Amy Hanter

– Maija by Mwambo Martha as Namondo

– The Trial of Miss Mudimbe by Boma Cookey-Gam as Sarah Mudimbe

– Catharsis by Genia Lear Morgan as Black Woman Mourn

 

Best Actor Short Film

– Talk by Troy Crossfield as The Business Man

– Fly by Justice Thelot as Eric

– The Unexpected by Iforaah Bugeme as Jake Miller

– Sins of the Father by Markees Christmas as Freddie * Winner

– A Walk to Solance by Marvin Pierre as Bishop

 

Best Actress Feature Film

– Because We Are by Myriam Nikiema as Lia Franklin

– The Blue Rose by Tijuana Layne as The Woman

– Memoirs of a Black Girl by Khair Tyler as Aisha * Winner

 

Best Actor Feature Film

– Hell or Tide Water by Jerry Mack as David Hanley

– Because We Are by Emidio Lopes as Jacob * Winner

– Red Pill by Adesola Osakalumi as Bobby

 

Best Picture Short Film

– Maija directed by Nkanya Nkwai * Winner

– Sins of the Father directed by Doug Jordan

– Wooden Sword directed by Behzad Alavi, Sousan Salamat

 

Best Canadian Short Film

– A Walk to Solace directed by Adrian Campbell

– Drive by Screenplay produced by Scott C. Newman, Victor Bohm; directed by Scott C. Newman

– Fly produced by Adam Mbowe

– H.E.N.R.I. produced by Ryan Singh, Andrea Grant, Katarzyna Kochany, Sebastian Singh, Ava Singh;

 directed by Katarzyna Kochany

– Sins of a Father produced and directed by Doug Jordan

– Talk produced by Brandon Christopher; directed by Trivelle Simpson * Winner

– The Trial of Miss Mudimbe produced by Omatta Udalor; directed by Melanee Murray-Hunt

– The Unexpected produced by John M Nyce, Chris M Nyce; directed by John Nyce, Mark Nyce

– You Don’t Belong Here produced by Caroline Puzinas, Magang Sule; directed by Magang Sule

Best Directing Short Film

– Catharsis by Lawrence “LAW” Watford

 – Checkout Time by Calvin Walker * Winner

 – Maija by Nkanya Nkwai

 – Sins of the Father by Doug Jordan

 – You Don’t Belong Here by Magang Sule

 

Best American Short Film

– Catharsis produced by Lawrence “LAW” Watford, Mario Concepcion Jackson, Genia Lear Morgan,

  Bobby  DeJesus; directed by Lawrence “LAW” Watford * Winner

– Checkout Time produced by Corey Pratt, Taylor Love; directed by Calvin Walker

– Harriet: The Black Swan in the Year of Covid-19 produced and directed by Klair Ethridge

– Sins of the Father produced and directed by Doug Jordan

– Stolen Moments on the 8th Flo’ directed by Aisha Raison

 

Best Foreign Short Film

– Living Proof directed by Mawande Kheswa

– Maija produced by Karl Njuma, Safindah Karl, Darryn Kamari, Nene Fembe Bokoe Mbeng;

  directed by Nkanya   Nkwai * Winner

– One Nice Day produced by Sousan Salamat, Behzad Alavi, directed by Sousan Salamat

– Wooden Sword produced by Sousan Salamat, Behzad Alavi, directed by Sousan Salamat

Best Documentary

– Along for the Ride produced by Simonee Chichester

– Feisty Fighter – The Marnesba Tackett Story produced by Lillian Glass, George Artope * Winner

– The Flying Stars produced by Ngardy Conteh George, Katarina Soukup, Allan Tong

– Legacy Voices produced by Akil McKenzie

– Memento: A South Africa Artventure produced by Ryan Singh

– The North Star: Finding Black Mecca produced by Angel Panag, Godfred Adjei, Torrin Blades

– W’at Abowt Us produced by Andrew Terry Pasieka, Shelley Jarrett, Nakeisha Geddes

 

Best Editing Feature Film

– Because We Are by St Christopher Bailey

Hell or Tide Water by Scott C. Newman * Winner

Memoirs of a Black Girl by Eileen Slavin

Red Pill by Miniji Kang

The Blue Rose by Valesca Rostand Cerski

 

Best Editing Short Film

– H.E.N.R.I. by Ryan Singh, CS Coulter, Brian Bray * Winner

– A Walk to Solace by Adrian Campbell

– Sins of the Father by Doug Jordan

– Checkout Time by Corey Pratt

– Catharsis by Lawrence “LAW” Watford

 

Best Feature Film

– Because We Are produced by St Christopher Bailey, Justin Bailey, Adrian Wallace; directed by

  St Christopher  Bailey

The Blue Rose produced and directed by Tijuana Layne

Hell or Tide Water produced and directed by Scott C. Newman

Memoirs of a Black Girl produced by Thato Rantao Mwosa, Jessica Estelle Huggins, Cindy Severino;

  directed by Thato Rantao Mwosa * Winner

Red Pill produced by Katie Rosin, Paul Hsu, Tonya Pinkins; directed by Tonya Pinkins

 

Best Directing Feature Film

– Hell or Tide Water by Scott C. Newman

Memoirs of a Black Girl by Thato Rantao Mwosa

Red Pill by Tonya Pinkins * Winner

The Blue Rose by Tijuana Layne

 

Best Picture Feature Film

– Hell or Tide Water directed by Scott C. Newman

Memoirs of a Black Girl directed by Thato Rantao Mwosa

Red Pill directed by Tonya Pinkins * Winner

 

We Create Film Platforms for the World

THROUGH CREATIVE IDEAS, INNOVATION & SHEER DETERMINATION

 

 

[email protected]
(905) 966-7750