2022 Festival

The Hamilton Black Film Festival is an annual film festival that showcases cultural and traditional films of African/Caribbean, Native, Asian, Middle Eastern filmmakers and other films of ethnic inclusion. The Hamilton Black Film Festival will give people from different parts of the world and ethnic backgrounds an accessible platform to showcase films that are made by and with visible ethnic minorities, demonstrating that Hamilton welcomes all people.
View 2022 Film Guide

WINNER & NOMINEES OF BEST ACTRESS

1 Category Film Film Name
Best Actress Short Film End of the Rope Winsome Cooper as Molly Wilson
Best Actress Short Film Kreme Uche Nkwonta as Kreme
Best Actress Short Film Out Of Order Sheronna Osbourne as Channing ***Winner***
Best Actress Short Film Pass Mina Hamedani as Miss Ahmadi
Best Actress Short Film The Blue Lady Tijuana Layne as The Woman/The Doll

WINNER & NOMINEES OF BEST ACTOR

2 Category Film Film Name
Best Actor Short Film Broken Life Mamoudou Camara as Ayo Koumbi ***Winner***
Best Actor Short Film Descension Andon Campbell as Liam
Best Actor Short Film How Many More? Wesley Guimarães as João
Best Actor Short Film Kreme Robert Mudenge as DJ Eastsyde
Best Actor Short Film Out Of Order Troy Crossfield as Chad

WINNER & NOMINEE OF BEST ACTRESS

3 Category Film Film Name
Best Actress Feature Film Illusion Sandrine Ziba as Larisha
Best Actress Feature Film Love and Brotherhood Cortney Ketchum as Makaila ***Winner***

WINNER & NOMINEE OF BEST ACTOR

4 Category Film Film Name
Best Actor Feature Film Illusion Joe Richard Pook as Alex Arnold
Best Actor Feature Film Love and Brotherhood Nate Jackson as Arnold ***Winner***

WINNER & NOMINEES OF BEST DOCUMENTARY SHORT FILM

5 Category Film Film Name
Best Documentary Short Film Building Cultural Legacies – Black Artists in Hamilton Directed by Christopher McLeod
Best Documentary Short Film Building Cultural Legacies – Leon ‘Eklipz’ Robinson Directed by Christopher McLeod
Best Documentary Short Film Music and Mental Health Episode 1 of 9 Directed by Tina Rix
Best Documentary Short Film The Melody Lingers On Directed by Kimberley R. Williams ***Winner***

WINNER & NOMINEES OF BEST DOCUMENTARY FEATURE (HISTORY)

6 Category Film Film Name
Best Documentary
(History)
Documentary Feature Black Seeds: The History of Africans in America Directed by Bayer Mack ***Winner***
Best Documentary
(History)
Documentary Feature Dear Jackie Directed by Henri Pardo
Best Documentary
(History)
Documentary Feature Mr. Emancipation-The Walter Perry Story Directed by Preston Chase

WINNER & NOMINEES OF BEST DOCUMENTARY FEATURE

7 Category Film Film Name
Best Documentary Documentary Feature Black Daddy The Movie Directed by Damon Jamal Taylor
Best Documentary Documentary Feature Raised Up West Side Directed by Brett A. Schwartz
Best Documentary Documentary Feature This is [Not] Who We Are Directed by Beret E Strong & Katrina Miller ***Winner***
Best Documentary Documentary Feature The Woodstock of House Directed by Rodrick F. Wimberly & Senuwell Smith

WINNER & NOMINEES OF BEST DOCUMENTARY (MUSIC)

8 Category Film Film Name
Best Documentary (Music ) Documentary Black Daddy The Movie Directed by Damon Jamal Taylor
Best Documentary (Music ) Documentary The Melody Lingers On Directed by Kimberley R. Williams
Best Documentary (Music ) Documentary Music and Mental Health Episode 1 of 9 Directed by Tina Rix
Best Documentary (Music ) Documentary The Woodstock of House Directed by Rodrick F. Wimberly & Senuwell Smith ***Winner***

WINNER & NOMINEES OF BEST EDITOR

9 Category Film Film Name
Best Editor Short Film Descension Edited by Adrian Campbell
Best Editor Short Film End of the Rope Edited by Rodney V. Smith
Best Editor Short Film Kreme Edited by Saiixnt Bailey
Best Editor Short Film Out Of Order Edited by Eric Metzloff ***Winner***
Best Editor Short Film The Blue Lady Edited by Adam Vitums

WINNER & NOMINEES OF BEST DIRECTOR

10 Category Film Film Name
Best Director Documentary Feature Black Daddy The Movie Directed by Damon Jamal Taylor
Best Director Documentary Feature Black Seeds: The History of Africans in America Directed by Bayer Mack
Best Director Documentary Feature Dear Jackie Directed by Henri Pardo
Best Director Documentary Feature Mr. Emancipation-The Walter Perry Story Directed by Preston Chase
Best Director Documentary Feature Raised Up West Side Directed by Brett A. Schwartz ***Winner***

WINNER & NOMINEES OF BEST SHORT FILM (SOCIAL IMPACT)

11 Category Film Film Name
Best Short Film (Social Impact) Short Film Broken Life Directed by Claude Emmanuelle Yapo
Best Short Film (Social Impact) Short Film How Many More Directed by Lucas de Jesus ***Winner***
Best Short Film (Social Impact) Short Film Pass Directed by Elika Abdollahi
Best Short Film (Social Impact) Short Film Subsidiary House Directed by Milad Taleghani & Vahid Aalam

WINNER & NOMINEES OF BEST SHORT FILM

12 Category Film Film Name
Best Short Film Short Film Descension Directed by Adrian Campbell
Best Short Film Short Film End of the Rope Directed by Ryan Singh & Sabine Mondestin
Best Short Film Short Film Kreme Directed by SAIIXNT Bailey
Best Short Film Short Film Out Of Order Directed by Troy Crossfield & Sheronna Osbourne ***Winner***
Best Short Film Short Film The Blue Lady Directed by Tijuana Layne

WINNER & NOMINEE OF BEST FEATURE FILM

13 Category Film Film Name
Best Feature Film Feature Film Illusion Directed by Sylvain Boayaga, Michel Pouamo ***Winner***
Best Feature Film Feature Film Love and Brotherhood Directed by Jason Horn

WINNER & NOMINEES OF BEST DIRECTOR

14 Category Film Film Name
Best Director Short Film Broken Life Directed by Claude Emmanuelle Yapo
Best Director Short Film Descension Directed by Adrian Campbell
Best Director Short Film How Many More Directed by Lucas de Jesus
Best Director Short Film Kreme Directed by SAIIXNT Bailey ***Winner***
Best Director Short Film Out Of Order Directed by Troy Crossfield & Sheronna Osbourne

WINNER & NOMINEES OF BEST PICTURE

15 Category Film Film Name
Best Picture Short Film How Many More? Produced by
Vilma Martins, Heraldo de Deus, Daniele Souza, Iana Nascimento, Romário Almeida, Isabella Carvalho ***Winner***
Best Picture Short Film Kreme Produced by Jennifer Sanasie & Darrell Wonge
Best Picture Short Film Out Of Order Produced by
Troy Crossfield, Sheronna Osbourne, Tazia Harris, Chris Morsby, Tisha Reid, & Adeela Carter
Best Picture Short Film The Blue Lady Produced by Tijuana Layne
Best Picture Short Film The Dark Room Produced by Brandon Christopher

We Create Film Platforms for the World

THROUGH CREATIVE IDEAS, INNOVATION & SHEER DETERMINATION

info@hbff.ca
(905) 966-7750